Информация
АКЦЕНТИ
- Есенно потапяне в Родопите
- Връх Голяма Сюткя
- Общуване с природата
- Чист въздух
—
ХАРАКТЕРИСТИКА
- Маршрут: София – Ракитово- Гаралов чарк– Голяма Сюткя
- Натовареност: 4ч
- Денивелация: + 650м./ – 650м.
- Ниво на трудност: Начинаещи
- Район: Западни Родопи(Баташка планина)
—
Тръгване от София в 7.00ч. паркинга намиращ се на пресечка между бул. Ев. и Хр. Георгиеви и ген. Гурко , срещу Националния стадион.
Трансфер до местността Гаралов чарк(2.5ч.) от където започва и нашето приключение към върха.
Преходът ни ще бъде ориентиран на юг през вековни смърчови и борови гори. Движейки се през местността, имаш усещането, че си в някаква приказна гора.
Със своите 2186м. Голяма Сюткя се нарежда на трето място по височина в Родопите и най-висок връх в планинския масив Баташка планина. Представлява малка поляна с млади дръвчета.
Благодарение на изградената кула в близост до върха се откирва просторна гледка към други дялове на Родопите, Стара планина, Източна Рила и Пирин. Истинска наслада за сетвивата ни.
Следва сладка обедна почивка с лагерен огън, непосредствено до върха.
Преди да тръгнем на обратно, ще изпием по един ароматен родопски чай направен от вашия водач.
Връщането ще се осъществи по същия път, но с тази разлика, че ще имаме друг ракурс към пейзажа наоколо.
Нашето приключение няма да завърши до тук. Следва посещение на една от много малко действащите фабрики у нас за ръчни килими, намираща се в село Костандово.
Фабриката в Костандово, разполага с най-големия стан в цяла Европа. Размерът му позволява да се тъкат килими до 140м2. От тези килими има в дворци във Великобритания и във Версай.
—
ФАКТИ
Районът е населяван в древността от най-развитото тракийско племе – Беси. Те са били жреческото племе на Траките. Високо в планината, по-близо до Бога.
В района се намира резерват Мантарица, създаден с цел опазване на вековните иглолистни гори.
Най-разпространен е смърчът, но чистите смърчови гори са малко. Най-често смърчът се придружава от ела, от бук и от бял бор. В резервата може да се видят и сърни, а през месеците март и април да се наблюдава Глухара – птица, вписана в Червената книга.
Произходът на имената на местностите в района е много интересен, но за това ще ви разкажем на място.
Завършек по римски във село Варвара. Ще релаксираме в минералния басейн на „Комплекс Варвара“. Това ще позволи на мускулите ни да се отпуснат и да възстановим по-бързо. Който смята да се потапя, да си носи бански. Комплекса разполага и с механа, където може да преминете към гастрономен туризъм.
За потвърждение: Банкови сметки и плащания
В случай на влошено време или други непредвидени обстоятелства сумата ще бъде възстановена на 100%!
!! Карантинни мерки: Ние се грижим за твоето здраве, като се опитваме да намалим риска и създаваме програми с естествена социална дистанция. Във връзка с Covid-19 имаме своите Mерки
Важно: Часовете на предвижване са приблизителни и зависят от темпото на групата! В тях са включени и времето за почивки.
Водача има право да променя маршрута при непредвидени обстоятелства!
Природата ни служи като инструмент, чрез който влизаме в по-вдъхновено и активно състояние!
Контакти: enjoy@campfire.bg/ 0899 923 900
Напишете първия отзив за “Преход до третия по височина връх в Родопите”